بهانه تازه آمریکایی‌ها برای فشار به ایران

نمایندگان کنگره آمریکا قصد دارند با ارائه دو قطعنامه، ایران را برای آزادی «رابرت لوینسون» مأمور سابق اف‌بی‌آی که ادعا می‌شود در جزیره کیش ناپدید شده، تحت فشار قرار دهند.

طبق گزارش رسانه‌های آمریکایی، نمایندگان کنگره این کشور با معرفی دو قطعنامه ضدایرانی دیگر قصد دارند ایران را برای آزاد کردن «رابرت (باب) لوینسون» -مأمور سابق اف‌بی‌آی که ادعا می‌شود در جزیره کیش ناپدید شده- تحت فشار قرار دهند.

سناتور جمهوری‌خواه «مارکو روبیو» و «تد دوچ» عضو مجلس نمایندگان آمریکا دو نماینده‌ای هستند که این قطعنامه‌ها را معرفی کرده‌اند. 

دوچ درباره قطعنامه خود گفت: «ما از دولت ایران می‌خواهیم به تعهداتش در مسئله باب لوینسون عمل کند و از کشورهای خارجی هم می‌خواهیم ایران را به انجام کارهای بیشتر در این باره ترغیب کنند.»

مارکو روبیو نیز در قطعنامه‌ خود از دولت ایران خواسته به «وعده‌های مکرر» خود برای کمک به یافتن و بازگرداندن لوینسون به آمریکا عمل کند. 

آمریکا مدعی است لوینسون بیش از یک دهه پیش در هتلی در جزیره کیش ربوده شده ولی هرگز درباره علت حضور او در ایران توضیح نداده است. مقامات کشورمان بارها ادعاهای مقامات آمریکایی در خصوص اطلاع داشتن از سرنوشت لوینسون را رد کرده‌اند. 

در سال 2013 برخی رسانه‌های آمریکایی از جمله آسوشیتدپرس گزارش دادند که لوینسون از طرف سازمان جاسوسی سیا برای انجام مأموریتی درباره ایران به جزیره کیش سفر کرده بود.

دولت آمریکا در حالی که از رابرت لوینسون به عنوان یک شهروند معمولی یاد می‌کند، برای ارائه اطلاعاتی که منجر به یافتن و بازگرداندن او شود جایزه‌ای پنج میلیون دلاری تعیین کرده‌است!

 

منبع: افکارنیوز/باشگاه خبرنگاران