صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
محله خبر
موفقیت و کارآفرینی
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

هشدار توقف سیر ترن‌ست‌های رجا در شبکه ریلی تا ۲ ماه آینده

مقام مسئول شرکت حمل‌ونقل ریلی رجا از احتمال توقف حرکت ترن‌ست‌ها تا دو ماه آینده به دلیل عدم وجود سیاست‌های حمایتی پس از نوسانات ارزی خبر داد.

محسن یاوری اظهار کرد:‌قطارهای ترن‌ست نسبت به سایر واگن‌ها از تکنولوژی بالاتر و به‌روزتری برخوردارند، لذا تلاش کردیم تا جایی که امکان دارد تامین یکسری از این قطعات را از طریق خرید از خارج انجام دهیم اما عملا با قیمت‌های فعلی، بهره‌برداری از این قطارها نهایتا تا یکی دو ماه آینده قابل انجام است.

وی با بیان این‌که عدم بهره‌برداری از این قطارها بستگی به تصمیم هیئت مدیره رجا دارد، افزود: اگرچه با مهندسی معکوس سعی کردیم قطعاتی از این نوع قطارها را تولید کنیم اما امکان تولید برخی از قطعات وجود ندارد و با شرایط و قیمت‌های فعلی عملاً راهبری ترن‌ست‌ها نیز ممکن نیست.  به‌عنوان مثال گیربکسی که تا یک سال پیش به قیمت یک میلیارد و 200 تومان خریداری می‌شد الان با قیمت 5 میلیارد تومان باید خریداری شود و با این شرایط امکان سیر ترن‌ست‌ها وجود ندارد.

وی بیان کرد:‌در مورد سایر واگن‌ها نه با شدت ترن‌ست‌ها که حجم قطعات خرید از خارج در مورد آن‌ها زیاد است، هم اگر حمایت دولت از این صنعت نباشد قطعا واگن‌های دیگر در زمان دیرتری دچار مشکل می‌شوند. حدود 60 تا 65 درصد از تولید قطعات واگن‌های عادی داخلی‌سازی شده و فقط در تامین برخی از قطعات وابسته مانند سیستم چرخ و ترمز وابستگی خارجی دارد اما افزایش قیمت‌ها در پروسه زمانی طولانی‌تری بالاخره واگن‌های عادی را هم درگیر خواهد کرد.

وی با بیان این‌که در ترن‌ست‌ها 50 درصد وابستگی خارجی وجود دارد، افزود: یکی از دلایلی که داخلی‌سازی قطعات ترن‌ست‌ها در مقایسه با سایر واگن‌ها کندتر انجام می‌شود تیراژ پایین آن‌ها در حدود 90 واگن است؛ چراکه واگن‌های عادی که آلمان تولید کرده و هنوز در سیستم ریلی کشور هم فعال هستند و یا ناوگان تولیدی واگن‌پارس و... با تیراژ 300 واگن فعال هستند و از تیپ واگن‌هایی هستند که قطعات‌شان از نظر اندازه‌ای به یکدیگر می‌خورد.

یاوری تاکید کرد: اگرچه سعی ما این است که وابستگی‌مان را در ترن‌ست‌ها نیز کم کنیم اما در حال حاضر، درباره حمایت دولت از تامین قطعات ترن‌ست‌ها خبری نشنیده‌ام. ترن‌ست‌ها پرسرعت‌ترین قطارهای ایران هستند و از این باب اهمیت دارند و باید در خط باقی بمانند.خواهش ما این است که در دولت نگاهی ویژه به این صنعت ایجاد شود؛ چراکه این صنعت نسبت به صنعت هوایی وابستگی خارجی کمتری دارد و با یک حمایت کوچک هم دستاوردهای زیادی برای کشور به همراه دارد.

 

منبع: تسنیم

شناسنامه


کدخبر: ۱۹۷۲۱۱
تاریخ: ۱۳۹۷/۱۰/۱۲     ساعت: ۹ : ۱۷
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اخبار اقتصادی       زیرسرویس: اخبار اقتصادی
انتشار:
ارسال نظر


نام :*
ایمیل:
نظر :*
ارسال
نظرات


کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه خبری متعلق به سرزمین ارتباطات میباشد.
  • ۱۳۹۸ دوشنبه ۶ خرداد
  • ٢٢ رمضان ١٤٤٠
  • May 27 2019