صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
محله خبر
موفقیت و کارآفرینی
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

واگذاری سهام دولت در پالایشگا‌ه‌ها هم ناکام ماند

سازمان خصوصی سازی که در تیرماه امسال در واگذاری سهام دولت سه شرکت در بورس و فرابورس ناکام بود، در واگذاری سهام دولت در دو پالایشگاه نیز شکست خورد.

در ابتدای خرداد امسال بود هیئت واگذاری با عرضه سهام متعلق به دولت در 18 شرکت بورسی و فرابورسی موافقت و این موضوع را به تصویب رساند.

در این زمینه نیز سازمان خصوصی‌سازی با انتشار آگهی اعلام کرد در راستای اجرای مصوبه هیئت واگذاری تعداد 869 میلیون و 279 هزار و 646 سهم دولتی مربوط به سه شرکت را در بورس اوراق بهادار و فرابورس ایران عرضه می‌کند.

بر این اساس بلوک 17.34 درصدی بیمه البرز، بلوک 20 درصدی سهام شرکت پالایش نفت شیراز و بلوک 20 درصدی سهام شرکت پالایش نفت لاوان به ترتیب به ارزش کل پایه یک هزار و 96 میلیارد ریال، 7 هزار و 295 میلیارد ریال و 6 هزار و 658میلیارد ریال آن هم به صورت نقد و یکجا طی تیرماه گذشته در بورس و فرابورس عرضه شدند که نکته مشترک در خصوص هر سه عرضه، عدم تمایل خریداران به خرید این سهام بود تا سازمان خصوصی‌سازی در واگذاری 3 شرکت از 18 شرکت مصوب هیئت واگذاری ناکام باشد.

در پی این اتفاق نیز تعداد 8 میلیارد و 799 میلیون و 998 هزار و 956 سهم دولتی متعلق به دو پالایشگاه به ارزش 88 هزار و 939 میلیارد و 979 میلیون و 791 هزار ریال در سبد واگذاریهای مردادماه دولت قرار گرفت که بر این اساس بلوک 20 درصدی سهام شرکت پالایش نفت تهران در روز نهم مرداد و بلوک 20 درصدی سهام شرکت پالایش نفت اصفهان در روز 12 مرداد در بورس اوراق بهادار عرضه شدند که سرنوشت این دو واگذاری نیز ناکامی برای سازمان خصوصی‌سازی بود.

این گزارش می‌افزاید: در حالی به دلیل حاشیه‌های اجرای خصوصی‌سازی در دولت تدبیر و امید بویژه حواشی پیرامون پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی‌سازی، اعتماد عمومی به عملکرد این سازمان به پایین‌ترین سطح خود از زمان اجرای خصوصی‌سازی در کشور رسیده و این ادعا را می‌توان در کارنامه ضعیف سازمان خصوصی‌سازی طی چند سال گذشته و سالجاری مشاهده کرد که به دلیل مشکات اقتصادی جذب حجم بالایی از نقدینگی آن هم به‌صورت نقد برای خرید سهام دولت در شرکت‌های مختلف غیرممکن به نظر می‌رسد.

 

منبع: تسنیم

شناسنامه


کدخبر: ۲۰۶۰۵۴
تاریخ: ۱۳۹۸/۵/۱۳     ساعت: ۹ : ۴۴
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اخبار اقتصادی       زیرسرویس: اخبار اقتصادی
انتشار:
ارسال نظر


نام :*
ایمیل:
نظر :*
ارسال
نظرات


کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه خبری متعلق به سرزمین ارتباطات میباشد.
  • ۱۳۹۸ پنج شنبه ۳۱ مرداد
  • ٢٠ ذو الحجه ١٤٤٠
  • Aug 22 2019