صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
محله خبر
موفقیت و کارآفرینی
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

تاسیس منطقه آزاد تجاری بین عراق و کویت بندر فاو را از رونق می‌اندازد

یک عضو شورای بصره با ابراز نگرانی در مورد ایده ساخت یک منطقه آزاد تجاری بین عراق و کویت تاکید کرد مخالفت وی دلیل ساده ای دارد و آن هم تاثیر منفی این منطقه بر بندر فاو در آب های خلیج فارس است.

 قراردادهای اقتصادی که بین کویت و عراق امضا شده به تازگی باعث نگرانی متخصصان عراقی شده است. این متخصصان  در مورد منافع کشور در ارتباط با منطقه تجارت آزاد پیشنهاد شده در مرز بین بصره عراق و کویت هشدار می دهند.

 محمد الفتلاوی یک عضو شورای بصره با ابراز نگرانی در مورد ایده ساخت یک منطقه آزاد تجاری بین عراق و کویت تاکید کرد مخالفت وی دلیل ساده ای دارد و آن هم تاثیر منفی این منطقه بر بندر فاو در آب های خلیج فارس است.

 وی توضیح داد:«کالاهایی که از کویت وارد عراق می‌شوند 200 برابر بیشتر از کالاهای صادراتی عراق به کویت هستند».

الفتلاوی ابراز تاسف کرد که وجود یک منطقه آزاد تجاری بدین معناست که این بندر دیگر قابل استفاده نیست.«کشتی ها به بندر مبارک الکبیر در کویت می آیند و در آنجا بارگیری می شوند و بدون پرداخت هیچ هزینه ای وارد منطقه آزاد تجاری می شوند. بدین ترتیب ، تجارت در این منطقه نسبت به بندر فاو که آن عوارض می‌پردازند ارزان تر است».

جمال المحمداوی، عضو کمیته نفت و انرژی عراق هم گفت که این منطقه آزاد بر بندر الفاو تاثیر منفی می گذارد. وی اظهار داشت:« ما پیشنهاد می‌دهیم که دولت این مسئله را دوباره بررسی کند تا هیچ قراردادی به قیمت از دست رفتن تجارت و واردات از بنادر عراق امضا نشود».

 وی ادامه داد:«در سال جاری 400 میلیون دلار بودجه برای تکمیل بندر الفاو تخصیص داده شده است، اگر مسئله منطقه‌ آزاد حل نشود، کشتی ها و قایق ها به بندر مبارک در کویت می آیند و از همان جا مستقیماً به منطقه آزاد راه پیدا می کنند بدون اینکه مجبور باشند به بندر فاو عراق بروند».

 

منبع: خبرگزاری تسنیم به نقل از میدل ایست مانیتور،

شناسنامه


کدخبر: ۲۰۷۰۶۷
تاریخ: ۱۳۹۸/۵/۲۰     ساعت: ۱۱ : ۳
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اخبار اقتصادی       زیرسرویس: اخبار اقتصادی
انتشار:
ارسال نظر


نام :*
ایمیل:
نظر :*
ارسال
نظرات


کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه خبری متعلق به سرزمین ارتباطات میباشد.
  • ۱۳۹۸ پنج شنبه ۳۱ مرداد
  • ٢٠ ذو الحجه ١٤٤٠
  • Aug 22 2019