صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
محله خبر
موفقیت و کارآفرینی
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

۳۰ درصد تسهیلات اشتغال روستایی منجر به تولید نمی‌شود

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: درحالی ۱.۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال در جامعه روستایی و عشایری کشور اختصاص یافته که ۳۰ درصد از آن برای اجرای طرح‌های گردشگری استفاده شده است و تولیدی ندارند.

عباس سعیدی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در همایشی با عنوان «روستا برمدار تولید» که به مناسبت روز ملی روز روستا در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد اظهار کرد: بسیاری از روستاهای کشور به شهر تبدیل شده اند اما شرایط لازم برای شهر شدن ندارند؛ در حال حاضر شهرهایی در کشور داریم که کمتر از هزار نفر جمعیت دارند به طوری که جمعیت ماسوله 500 نفر است.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی با ارائه تعریفی از روستا ادامه داد: روستا جامعه انسانی و نوعی سکونتگاه انسانی است اما ویژگی های خاص خود را دارد که با شهر متمایز است, در روستا مردم بیشتربا طبیعت سروکار دارند اما تراکم جمعیت آنها نسبت به شهرها کمتر است.

وی تصریح کرد: امروزه روستاها نیازمندیهای مشترکی با شهرها دارند که با توجه به ارتباط نزدیک آنها با یکدیگر، نیازمندیهای بنیادین و یکسانی نیز دارند.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: امروزه از رستائیان کشور انتظار می رود که در روستا بمانند و به شهرها مهاجرت نکنند تا مواد مورد نیاز کشور را تولید و از فناورهای جدید به ویژه در عرصه تولید استفاد کنند، از منابع طبیعی به ویژه آب و خاک به درستی استفاده و از آنها حفاظت کنند، در مسیر توسعه پایدار در حال حرکت بوده و برای عمران و آبادانی روستای خود کوشا باشند، اما واقعیت در این ارتباط چیز دیگری است.

وی اضافه کرد: متولیان حوزه روستا در 29 دستگاه مختلف، هر کدام ساز خود را می زنند و در امور روستاهای کشور دخالت میکنند و هماهنگی لازم بین آنها و جود ندارد که از این اقدامات نمی توان نتیجه مناسبی را انتظار داشت.

سعیدی با بیان اینکه باید به پیوند های میان روستا و شهر توجه کرد گفت: طرح هادی بنیاد مسکن در روستا های کشور کپی طرح های شهری است و لازم که طرح های روستا مطابق با ویژگی های خاص خود باشد.

30 درصد تسهیلات اشتغال روستائی و عشایری منجر به تولید نمی‌شود

 عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی اظهار داشت: درحالی 1.5 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال در جامعه  روستایی و عشایری کشور اختصاص یافته که 30 درصد از آن برای اجرای طرحهای گردشگری استفاده شده است؛ باید توجه داشت که این طرح ها منجر به تولید نمیشود.

وی گفت: در مناطقی که به نیاز های ابتدایی برای گردشگری مانند سرویس بهداشتی توجه نشد است نمی توان انتظار جذب گردشگر داشت و بر خلاف اظهارات صورت گرفته مسئولان، نمی توان به اندازه نصف تولید تولید ملی از گردشگری درآمد داشت.

سعیدی خاطر نشان کرد: روستا تنها واحد تولیدی نیست و به عنوان یک واحد فرهنگی نیاز های اولیه خود را دارد که بعد از تامین آنها می توان از روستا، انتظار تولید داشت.

وی  با بیان کرد: در صورتی که شغل روستائیان و فرزندان آنها را تامین شود در آن صورت می توان از آنها انتظار داشت که به روستاها مهاجرت نکنند؛ سود تولید کنندگان روستایی نظیر کشاورزان و قالیباف های توسط دلالها و واسطه ها خورده میشود به همین منظور  فعالیت در حوزه روستا از سوددهی لازم برخوردار نیست.

دیگر عشایر سنتی نداریم

سعیدی با بیان اینکه عشایر کشور دیگر به معنای سنتی آن کوچنده نیستند اظهار کرد: دیگر عشایری به معنای سنتی آن نداریم و سالها است که کوچ ماشینی و تبدیل به رمه گردانی شده است و همه خانواده عشایری دیگر جابهجا نمیشوند.

وی افزود: همه عشایر حتی در یلاق و قشلاق سرپناه و خانه دارند و دیگر آن کوچنده های ناب را نداریم و بسیاری از عشایر با وجود اینکه شهر نشین شدهاند اما کماکان دام دارند.

 

منبع: تسنیم

شناسنامه


کدخبر: ۲۱۳۳۹۴
تاریخ: ۱۳۹۸/۷/۱۵     ساعت: ۸ : ۳۸
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اخبار اقتصادی       زیرسرویس: اخبار اقتصادی
انتشار:
ارسال نظر


نام :*
ایمیل:
نظر :*
ارسال
نظرات


کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه خبری متعلق به سرزمین ارتباطات میباشد.
  • ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۳ مهر
  • ١٥ صفر ١٤٤١
  • Oct 15 2019