صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
محله خبر
موفقیت و کارآفرینی
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

بورس به سیگنال‌های بودجه‌ای روی خوش نشان داد

بورس اوراق بهادار تهران معاملات روز گذشته را در فضایی مثبت به پایان رساند. شاخص کل سهام که طی روزهای اخیر بی‌وقفه در مسیر صعودی گام برداشته بود، در معاملات روز یکشنبه دهمین صعود متوالی خود را به نمایش گذاشت و در بالاترین سطح از ۲۲ مهرماه قرار گرفت.

در واقع، نماگر اصلی بورس در پایان دادوستدهای دیروز افزایشی معادل 4083 واحد را به ثبت رساند و کانال 318 هزار واحدی را پس از حدود یک ماه و نیم پس گرفت. این جدی‌ترین رشد روزانه شاخص کل از ابتدای آبان‌ماه است.

تحلیلگران علت رونق اخیر بازار سهام را به‌طور کلی نتیجه دو عامل مهم می‌دانند. از یک طرف، شکل‌گیری موج افزایشی نرخ در بازارهای همسایه و تاثیر مستقیم و غیرمستقیم آن بر سهام وابسته، و از سوی دیگر، نزدیک شدن به موعد انتشار لایحه بودجه سال 99 و طرح سناریوهای مثبت برای سهام در روزهای اخیر از علل عمده تداوم روند صعودی بورس ارزیابی می‌شود. در واقع، به‌نظر می‌رسد واکنش عمومی بازارها به متغیرهای کلیدی بودجه دولت برای سال آینده منجر به چنین روندی شده است. فضای انبساطی بازارها را باید نتیجه انتظاراتی دانست که فعالان اقتصادی از نرخ ارز مرجع برای سال آینده، نرخ‌های مالیات، نحوه تعیین نرخ حامل‌های انرژی و همچنین معافیت‌های مالیاتی قلمداد کرد.

شاید مهم‌ترین نرخ مندرج در بودجه سال بعد، نرخ دلار مرجع برای تسویه بودجه دولت باشد که سناریوهای مختلفی از سوی تحلیلگران طرح شده است. اگر پیش از این نرخ 8 هزار تومانی برای بودجه سال بعد به‌عنوان نرخ مرجع، مورد نظر اهالی بازارها بود، اکنون این نرخ پیش‌بینی‌های بالاتری را روبه‌روی خود می‌بیند. در همین راستا، محمد حسینی عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی روز گذشته از مرجعیت نرخ 11 هزار تومانی برای بودجه دولت در سال بعد صحبت کرده است.

حسینی در همین رابطه گفت: مفروضات بودجه شرکت‌های دولتی در لایحه‌ای که دولت ارسال کرده است به‌ویژه در حوزه‌های نفت کاملا مشخص است به‌طوری‌که دولت بنا دارد برای سال آینده روزانه 500 هزار بشکه نفت با نرخ 50 دلار بفروشد ضمن اینکه نرخ ارزی که دولت برای سال آینده در نظر گرفته، 11 هزار تومان است. که هم اکنون براساس خبری که گرفته‌ام دولت بنای اصلاح این لایحه را دارد و تعداد صادرات بشکه‌های نفت در هر روز تغییر کرده و به 870 هزار بشکه رسیده است که عملا این موضوع باعث ایجاد افزایش در اعداد و ارقام لایحه خواهد شد. این درحالی است که میزان فروش نفت در بودجه امسال یک میلیون و 500 هزار بشکه بود. در بین دیگر اتفاقات مهم روز یکشنبه در بورس می‌توان به توجه خاص اهالی بازار به سهام غول‌های گروه فلزات و شکل‌گیری صف خرید برای نماد «فملی» به‌عنوان سومین بنگاه بزرگ بورس تهران اشاره کرد. رونق معاملات بورس کالا بر اثر رشد نرخ ارز و افزایش عمومی تقاضای مواد پایه از عوامل توجه به این سهم تلقی می‌شود. دیروز 3 هزار تن کاتد مس «فملی» با رشد 6/ 1 درصدی نرخ پایانی نسبت به هفته قبل با نرخ 63 میلیون و 957 هزار تومان به ازای هر تن در بورس کالا معامله و محرک رشد نرخ سهام این شرکت شد.

در سامانه اطلاع‌رسانی ناشران بورسی هم طی روز گذشته چند شرکت در مورد افزایش سرمایه‌های خود دست به شفاف‌سازی زدند.

در گروه معدنی، شرکت فرآوری مواد معدنی ایران روز گذشته مجوز افزایش 350 درصدی سرمایه از محل سود انباشته را روی سامانه کدال قرار داد. شرکت صنایع بسته‌بندی مشهد گزارش توجیهی هیات‌مدیره به منظور پیشنهاد افزایش سرمایه از مبلغ 2/ 5 میلیارد تومانی به مبلغ 4/ 10 میلیارد تومانی از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی به منظور اصلاح ساختار مالی و خروج از شمولیت ماده 141 را منتشر کرد.

منبع: گسترش نیوز/دنیای اقتصاد

شناسنامه


کدخبر: ۲۱۳۶۳۶
تاریخ: ۱۳۹۸/۹/۱۱     ساعت: ۸ : ۳۶
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اخبار اقتصادی       زیرسرویس: اخبار اقتصادی
انتشار:
ارسال نظر


نام :*
ایمیل:
نظر :*
ارسال
نظرات


کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه خبری متعلق به سرزمین ارتباطات میباشد.
  • ۱۳۹۸ جمعه ۲۲ آذر
  • ١٥ ربيع الثاني ١٤٤١
  • Dec 13 2019