صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
محله خبر
موفقیت و کارآفرینی
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

لزوم انجام تغییرات اساسی در لایحه بودجه از نگاه مرکز پژوهشهای مجلس

مرکز پژوهشهای مجلس تاکید کرد، اگر تصویب کلیات همراه با تغییرات اندک و بدون الحاق تغییرات اساسی در لایحه صورت پذیرد، دولت در میانه سال با مشکلات بودجه‌ای روبه‌رو می‌شود.

دفتر مطالعات مالیه عمومی و توسعه مدیریت مرکز پژوهشهای مجلس در گزارشی با عنوان « بررسی لایحه بودجه سال 1399 کل کشور 3. کلیات بودجه» آورده است : بررسی کارشناسی مفاد لایحه بودجه حکایت از آن دارد لایحه بودجه 1399 بر مدار لوایح بودجه سنوات گذشته و بدون اعمال اصلاحات ساختاری قابل قبول تدوین و به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده و مجلس محترم می‌تواند دو رویکرد را در پیش گیرد: یکی رد کلیات و بازگرداندن آن به دولت برای اعمال اصلاحات ساختاری. رویکرد دوم، تصویب کلیات لایحه بودجه است.

بر اساس این گزارش اتخاذ هریک از این رویکردها دارای تبعات سیاسی، حقوقی و اقتصادی و حتی بین‌المللی است به نحوی که اگر تصویب کلیات همراه با تغییرات قابل توجه لایحه بودجه در مجلس باشد، می‌تواند اعتراض همیشگی دولت‌ها به این تغییرات و عدم همراهی آنها را در عمل به همراه داشته باشد و اگر تصویب کلیات همراه با تغییرات اندک و بدون الحاق تغییرات اساسی در لایحه صورت پذیرد، دولت در میانه سال با مشکلات بودجه‌ای روبه‌رو شده و دوباره برای حل مشکلات خود از طریق تصویب اصلاحیه در مجلس یا شورای عالی هماهنگی اقتصادی اقدام خواهد کرد.

این گزارش می افزاید: با توجه به تبعات سیاسی و بین‌المللی این تصمیم‌گیری، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی باید خود نسبت به ارزیابی و وزن‌دهی به این تبعات و تصمیم‌گیری درباره آن اقدام کنند. اگر مجلس شورای اسلامی کلیات بودجه را تصویب کند، لایحه بودجه نیازمند اصلاحات جدی است که باید با مشارکت و موافقت دولت اعمال شود.

 

منبع: تسنیم

شناسنامه


کدخبر: ۲۱۴۷۷۳
تاریخ: ۱۳۹۸/۱۰/۱۵     ساعت: ۱۰ : ۲
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اخبار اقتصادی       زیرسرویس: اخبار اقتصادی
انتشار:
ارسال نظر


نام :*
ایمیل:
نظر :*
ارسال
نظرات


کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه خبری متعلق به سرزمین ارتباطات میباشد.
  • ۱۳۹۸ شنبه ۵ بهمن
  • ٢٩ جمادي الاولي ١٤٤١
  • Jan 25 2020