صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
فرهنگی و هنری
بین الملل
محله خبر
فناوری
وب گردی
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

شناسایی ٣٢ عامل آمریکایی؛ پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای علیه آمریکا تشکیل شد

وکیل پرونده شهدای هسته‌ای ایران از تشکیل پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای علیه آمریکا خبر داد.

نشست خبری تبیین دعوای حقوقی خانواده‌های شهدای دانشمندان هسته‌ای بعداز ظهر امروز با حضور همسر و فرزندان این شهدا در هتل پارسیان آزادی برگزار شد.
در این مراسم افضلی نیکو، وکیل پرونده شهدای هسته‌ای ایران گفت: تیم حقوقی داریم که بیش از 15 نفر از حقوق دانان دادگستری پیگیر پرونده شهدای هسته‌ای هستند. این پرونده تحت عنوان ترور دانشمندان ایران دیروز در شعبه 55 مجتمع قضایی شهید بهشتی به ثبت رسید.
وی افزود: در این پرونده از همه مسئولان آمریکایی حتی وزارت خزانه داری و امور خارجه آمریکا و کسانی که دست در جنایت داشتند دادخواست تنظیم شد و این پرونده 11 خواهان و 32 خوانده دارد.
وکیل پرونده شهدای هسته‌ای ایران تاکید کرد: کشور ما بعد از انقلاب بیشترین آمار ترور را دارد و امروز نزدیک به یک دهه است علیه دانشمندان و اساتید علمی ترور انجام می‌شود که به شکل ناجوانمردانه اتفاق می‌افتد و از دید دشمنان بازدارنده در فعالیت‌های علمی و پژوهشی است.
وی ادامه داد: دانشمندان سرمایه‌های بشر محسوب می‌شود که حذف آن‌ها کشور‌ها و جوامع را دچار خلا می‌کند. پیگیری ما در ایران باید ایجاد بازدارندگی کند البته با پیگیری که خانواده‌های شهدا داشتند تنظیم دادخواست از یک سال پیش شروع شد و مستند سازی توسط دستگاه قضایی دست ما را برای بررسی و پیگیری باز گذاشت همچنین با ظرفیت سازی که انجام شد قانون گذار در این پرونده به ما اجازه داده تا از مقامات طرح دعوا کنیم.
افضلی نیکو افزود: در این پرونده آمریکا متهم ردیف اول است یافته‌های ما بر اساس چند محور بوده که ترور دانشمندان از سوی رژیم صهیونیستی انجام گرفته است که دارای پرونده سیاه و جنایات زیادی در کشور‌های مختلف به خصوص فلسطین نمونه بارز آن است.
وی اظهار کرد: ما 19 کنوانسیون مبارزه با تروریسم داریم که ثابت می‌کند که جنایت آمریکا کاملا تروریستی است و به عنوان حمایت گر رژیم صهیونیستی نقش موثر داشته است، زیرا هرساله آمریکا صد‌ها میلیون کمک مالی به رژیم صهیونیستی دارد و دیگر حمایت آمریکا از اسرائیل وتو کردن 43 قطعنامه است.
وکیل پرونده شهدای هسته‌ای ایران گفت: ما براساس قانون جمهوری اسلامی اجازه داریم طرح دعوای مدنی داشته باشیم که پرونده حدود 400 صفحه بوده که 11 خواهان و 32 خوانده آمریکایی دارد.
وکیل پرونده شهدای هسته‌ای ادامه داد: در پرونده شهدای هسته‌ای در قالب اقدام متقابل، میزان 100 میلیون دلار غرامت تعیین کرده‌ایم، در واقع ما هم مانند آمریکا قانون گذاری کرده‌ایم، باید برای به نتیجه رسیدن مطلوب که دریافت خسارات است همه نهاد‌ها همکاری کنند.

عاملان آمریکایی این پرونده را در زیر مشاهده می‌نمائید:

 

 

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

شناسنامه


کدخبر: ۲۴۲۲۱۸
تاریخ: ۱۳۹۹/۱۰/۲۳     ساعت: ۱۱ : ۲۵
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: سیاسی       زیرسرویس: سیاسی
انتشار:
ÇÑÓÇá äÙÑÇÊ


äÇã :*
Çíãíá :
äÙÑ :*
ÇÑÓÇá
äÙÑÇÊ


استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
  • ۱۳۹۹ پنج شنبه ۲ بهمن
  • ٧ جمادي الثانيه ١٤٤٢
  • Jan 21 2021