صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
فرهنگی و هنری
بین الملل
محله خبر
وب گردی
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

توضیحات سخنگوی ستاد انتخابات درباره تعرفه‌های چهار انتخابات ۲۸ خرداد

سخنگوی ستاد انتخابات کشور درباره تعرفه‌های چهار انتخابات و برگزاری انتخابات الکترونیک شوراها در برخی از شهرها توضیح داد.

سید اسماعیل موسوی سخنگوی ستاد انتخابات کشور اظهار داشت: در کشور 59 میلیون و 310 هزار و 307 نفر واجد شرایط رای دادن هستند که ان شاء‌الله شاهد حضور آن‌ها در پای صندوق‌های رای خواهیم بود.

وی درباره واجدان شرایط رای دادن در کشور، افزود: همچنین بیش از 72 هزار شعبه اخذ رای در سراسر کشور پیش بینی کردیم که به عنوان شعبه‌های ثابت و سیار کار اخذ رای را در 28 خرداد انجام می‌دهند.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور درباره تعرفه‌های ارسال شده به استان‌ها و تفاوت تعرفه‌های چهار انتخابات نیز، اظهار داشت: تعرفه‌های انتخابات هرکدام از چهار انتخابات (ریاست جمهوری، شوراهای اسلامی شهر و روستا، میاندوره‌ای مجلس شورای اسلامی و میاندوره‌ای مجلس خبرگان رهبری) بر اساس تعداد افراد مورد نیاز طراحی و چاپ شده است.

موسوی ادامه داد: در واقع برای انتخابات ریاست جمهوری که نیاز به انتخاب یک نفر است، در تعرفه آن فقط جای نوشتن اسم یک نفر در نظر گرفته شده است، اما در انتخابات میاندوره‌ای مجلس خبرگان رهبری که برای تهران 3 نفر و سایر استان‌ها یک نفر است، تعرفه متناسب با آن طراحی شده است.

وی گفت: برای انتخابات میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی نیز برای هر کدام از حوزه‌های انتخابیه یک نفر انتخاب خواهد شد که تعرفه آن نیز متناسب با آن یک نفر تعریف شده است.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور افزود: اما برای شوراهای شهر و روستا تعرفه‌ها متفاوت است، چون تعداد اعضای شوراهای شهرها و روستاها فرق می‌کند و اکنون در برخی از شهرها و روستاها، شوراهای سه نفره، پنج نفره، هفت نفره، 9 نفره، یازده نفره و در نهایت در شهر تهران 21 نفره داریم، بنابراین اندازه تعرفه‌ها متناسب با اعضای شورای شهرها و روستاها متفاوت خواهد بود و آن جایی که اسم نامزدها نوشته می‌شود، تعدادشان متناسب با اعضای اصلی آن شورا خواهد بود.

موسوی درباره برگزاری انتخابات الکترونیک شوراها در برخی از شهرها، گفت: در 24 مرکز استان و البته غیر از تهران، انتخابات به صورت الکترونیک برگزار خواهد شد، بنابراین در این مراکز استان‌ها از تعرفه کاغذی استفاده نمی‌کنیم و از صندوق‌های رای معمول نیز استفاده نخواهیم کرد، بلکه صندوق‌های رای الکترونیکی خواهیم داشت افراد با وارد کردن کد هر یک از نامزدها می‌توانند به نامزد مورد نظر خودشان رای بدهند.

 

منبع: مهر

شناسنامه


کدخبر: ۲۵۲۵۰۳
تاریخ: ۱۴۰۰/۳/۱۷     ساعت: ۱۵ : ۱۲
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: سیاسی       زیرسرویس: سیاسی
انتشار:
ÇÑÓÇá äÙÑÇÊ


äÇã :*
Çíãíá :
äÙÑ :*
ÇÑÓÇá
äÙÑÇÊ


استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
  • ۱۴۰۰ پنج شنبه ۳ تير
  • ١٤ ذو القعده ١٤٤٢
  • Jun 24 2021