صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

محکومیت دولت آمریکا در واقعه تروریستی تاسوعای سال ۸۹ چابهار

دولت آمریکا به علت حمایت‌های متعدد از گروهک تروریستی موسوم به جندالله که عامل شهادت ۳۹ شهروند ایرانی در حادثه تروریستی سال ۸۹ شهرستان چابهار بود، به پرداخت بیش از ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار خسارت و جریمه محکوم شد.

به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه - در پی دادخواهی 93 نفر از مجروحین، ورثه و بازماندگان شهدای واقعه تروریستی تاسوعای چابهار در سال 1389 علیه دولت آمریکا، دادگاه رسیدگی به این پرونده در شعبه 55 دادگاه عمومی و حقوقی تهران (شعبه ویژه رسیدگی کننده به دعاوی بین‌المللی) به ریاست قاضی حسین‌زاده تشکیل شد و دادگاه رأی محکومیت دولت آمریکا در این را پرونده را صادر کرد. 

در دادخواست تنظیمی 58 نفر از مجروحین و 35 نفر از ورثه و بازماندگان شهدای این حادثه تروریستی طرح دعوا کرده‌اند.

براساس رای صادر شده از سوی شعبه 55 دادگاه عمومی و حقوقی تهران (شعبه ویژه رسیدگی کننده به دعاوی بین‌المللی)، دولت آمریکا از حیث خسارت مادی، معنوی و تنبیهی در این پرونده به پرداخت مجموعا دویست و نود میلیون دلار برای 58 نفر از مجروحان واقعه تروریستی (به ازای هر خواهان 5 میلیون دلار) و مجموعا مبلغ یکصد و چهل میلیون دلار برای 35 نفر از ورثه و بازماندگان شهدای واقعه تروریستی (به ازای هر خواهان 4 میلیون دلار) به عنوان خسارت مادی محکوم شده است.

همچنین دولت آمریکا به پرداخت مجموعا مبلغ 744 میلیون دلار برای 93 نفر از خواهان (به ازای هر خواهان 8 میلیون دلار) به عنوان خسارت معنوی محکوم شده است.

دادگاه همچنین دولت آمریکا را از باب خسارت تنبیهی معادل با 2 برابر خسارت معنوی وارده، به میزان یک میلیارد و چهارصد و هشتاد و هشت میلیون دلار و پرداخت خسارت دادرسی و حق الوکاله محکوم کرده است.

در این پرونده، خوانده مجموعا به پرداخت 2 میلیارد و 662 میلیون دلار محکوم شده است.

قابل ذکر است در حادثه تروریستی 24 آذر ماه سال 89 شهرستان چابهار که مصادف با روز تاسوعا بود، گروهک تروریستی موسوم به جندالله که مورد حمایت امریکا قرار دارد، 39 نفر از هموطنان را شهید و 70 نفر را مجروح کرد.

بر همین اساس و در راستای اقدام متقابل حقوقی علیه دولت آمریکا و به استناد ماده 2 قانون صلاحیت محاکم دادگستری جمهوری اسلامی ایران برای رسیدگی به دعاوی مدنی علیه دولت‌های خارجی مصوب سال 1390 و براساس اقدامات آگاهانه دولت آمریکا در تامین اعتبار مالی، تشویق و حمایت‌های مادی و معنوی از گروهک تروریستی موسوم به جندالله که ناقض حاکمیت جمهوری اسلامی ایران و مغایر با حقوق بین‌الملل بوده، دادگاه رای به محکومیت دولت امریکا داده است.

 

منبع: میزان

شناسنامه


کدخبر: ۲۷۱۵۵۲
تاریخ: ۱۴۰۲/۱۰/۲۵     ساعت: ۱۷ : ۷
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: سیاسی       زیرسرویس: سیاسی
انتشار:
ÇÑÓÇá äÙÑÇÊ


äÇã :*
Çíãíá :
äÙÑ :*
ÇÑÓÇá
äÙÑÇÊ


استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
  • ۱۴۰۳ جمعه ۴ خرداد
  • ١٦ ذو القعده ١٤٤٥
  • May 24 2024